600 348 168 notax.biuro@gmail.com

Z początkiem stycznia wszedł w życie Polski Ład wprowadzający prawdziwą rewolucję w podatkach. Zmian jest bardzo dużo, w naszym biurze jednak mamy wszystko pod kontrolą, nasi klienci nie muszą się niczego obawiać, w razie potrzeby zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy też, jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, do zapoczątkowania współpracy
Biuro Rachunkowe NO TAX
💬 Messenger: m.me/notaxbiuro
📩 e-mail: notax.biuro@gmail.com
☎ telefon: +48 600 348 168
Więcej o Polskim Ładzie poniżej i w naszych aktualnościach na stronie www…
Polski Ład to niewątpliwie jedna z największych rewolucji podatkowych w kraju od dziesiątek lat. Nic dziwnego, że budzi wiele kontrowersji i niepewność wśród przedsiębiorców i pracowników. Nowe regulacje podatkowe właśnie weszły w życie /1 stycznia 2022/ przypominamy jakie zmiany wprowadził i co można zrobić, by zminimalizować straty.
Jedną z kluczowych zmian w nowym systemie jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, a drugiego progu podatkowego – z 85,5 tys. do 120 tys. złotych. Dochody na poziomie ponad 120 tys. zł czeka podatek w wysokości 32%. Pracownicy stracą natomiast możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Od nowego roku składka zdrowotna będzie obliczana na podstawie dochodu lub na postawie przychodu w przypadku ryczałtowców. Polski Ład przewiduje szereg zmian dotyczących ulg dla przedsiębiorców – w branży IT najważniejsze nadal będą B+R oraz IP Box. Dodatkowo, radykalne zmiany będą dotyczyć także estońskiego CITu – początkowo nieudany, od nowego roku ma stanowić bardzo poważną alternatywę dla wielu spółek. Polski Ład łagodzi kreyteria korzystania, wprowadza rozszerzenie możliwości skorzystania z estońskiego CIT-u o spółki komandytowe i komandytowo–akcyjne.
Zmian jest dużo. Jaki sposób opodatkowania zatem najbardziej się opłaca – podatek liniowy czy ryczałt? Jak będzie obliczana składka zdrowotna? Co z estońskim CITem? Jakie zmiany dotkną ulg podatkowych?
Najwięcej zyskają emeryci, osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz najmniej zarabiający.
Główne zmiany, które zaczęły obowiązywać wraz z początkiem stycznia to: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, próg podatkowy wzrósł z kolei do 120 tysięcy złotych. Stawkę 32 procent odprowadzać będą osoby, których zarobki przekroczyły 120 tysięcy złotych rocznie. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka wynosi 9 procent i nie można jej odliczać. Polski Ład to koniec z podatkiem od emerytury, której wysokość nie przekracza 2500 złotych.
Wśród osób, które przestaną płacić podatek dochodowy będzie 2/3 żyjących w Polsce emerytów. Jeszcze przed ich wprowadzeniem reform najbardziej obawiali się przedsiębiorcy. Więcej płacić będzie część najbogatszych i średniozamożnych Polaków. Specjalne rozwiązania ryczałtowe przewidziano dla niektórych grup zawodowych. I tak dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, inżynierów stawka spada z 17 proc. na 14 proc., a dla informatyków, programistów i innych zawodów z sektora teleinformatycznego, stawka spada z 15 procent do 12 procent. Płacących podatek liniowy od 1 stycznia czekają zmiany w sposobie opłacania składki zdrowotnej. Teraz jej wysokość to 4,9 proc. dochodu przedsiębiorcy.